کوه های کرمان

کوه هزار
کوه هزار

هزار=کوه هزار کوهی است در استان کرمان در بخش راین در جنوب این شهرستان قرار دارد  و بلند ترین قله این استان میباشد ارتفاع ان با اندازه گیری دقیق به وسیله دستگاه های جی پی اس ۴۵۰۱ متر براورد شده است.

کوه هزار به دلیل داشتن هزار نوع گیاه گوناگون ، هزار نامیده شده است و چهارمین کوه بزرگ ایران و مرتفع ترین قله جنوب کشور (بام جنوب ایران ) است هزار با مساحت ۹۰۰ کیلومتر مربع سرچشمه رودخانه هایی چون هلیل رود تهرود میباشد

مرتفع ترین مناطق مسکونی ایران روستاهای باب زنگی و اردیکان  با ارتفاع بیش از ۳۳۰۰ متر در کوه هزار قرار دارد

این کوه در ۱۰۰ کیلومتری جنوب کرمان قرار دارد

ارتفاع کوه هزار در منطقه راین کرمان از مرکز زمین حدود ۱۲۰۰ متر بیشتر از ارتفاع کوه دماوند از مرکز زمین است به عبارتی میتوان گفت کوه هزار که کمترین شتاب جاذبه در ایران را دارد بیشترین ارتفاع را از مرکز زمین تا قله در کشور داراست

معادله ثقل کوه هزار  به ثبت بین المللی رسیده است

 

 مسیر عمومی کوه هزار (مسیر ابشار)

کرمان تا راین =۱۰۰ کیلومتر(کرایه تاکسی از کرمان تا راین نفری ۵۵۰۰ تومان میباشد)

راین تا ابشار (اول مسیر ) =۱۶ کیلومتر(کرایه ماشین از زاین تا ابشار ۴ الی ۵ هزار تومان میباشد)

ابشار تا پناهگاه = ۱  الی ۲ ساعت

ابشار تا قله = ۴ الی ۶ ساعت

برای گرفتن راهنما میتوانید با هیات راین  هماهنگ کرده و راهنما بگیرید یا با هیات کرمان هماهنگ کنید تا راهنما در اختیار شما قرار دهند (حتما با راهنما به این کوه بروید)

از راین تا ابشار مسیر اسفالت بوده ابشار دارای پارکینگ میباشد ودارای نگهبانی میباشد(برای ورود به ابشار باید ورودی داده شود )

ابتدای مسیر با شیب نسبتا تندی شروع میشود بعد از حدود ۱۵ دقیقه به کفی بالای ابشار رسیده  از بالای ابشار تا پناهگاه مسیر صاف بوده ودارای شیب بسیار کمی میباشد  در حدود ۲۰ دقیقه مانده به پناه گاه به دورایی میرسید که سمت راستی به پناهگاه میرست وسمت چپی  را دهنه بز کش میگوییند باید از مسیر سمت راستی حرکت کرد.

 اول مسیر ارتفاع حدود ۲۷۷۰ متر میباشد پناهگاه در ارتفاع ۳۱۷۰ متری واقع شده است .

از پناهگاه شیب قله شروع میشود مسیر قله کاملا پاکوب است در مسیر تخته سنگ بسیار بزرگی وجود دارد که به ان میگویند تاج خروس که از پناهگاه هم قابل دیدن است .

 معمولا میگویند  تاج خروس نیمه راه است از نشانه های تاج خروس این است که در گوشه ای از ان سنگ نوشته ای به یاد بود از یکی از کوهنوردانی که در این مکان جان خود را از دست داده است قرار دارد. وقتی که به قله یا کفی سر قله نزدیک میشوید دارای پناه گاه سنگچین  با دیواره هایی حدود یک متر است وقتی که به سنگ چینی رسیدید سمت راست یعنی در غرب قله واقع شده است

تذکر: زمان هایی که در این راهنمایی کوه هزار نوشته شده است  برای افراد مختلف متفاوت هست

ابشار راین               نمایی از کوه هزار        کوه هزار                    کوه هزار

قسمتی از کروکی سر قله

ابشار راین

مسیر بالارفتن از کنار ابشار

در ادامه مسیر(بالای ابشار)

ابتدای مسیر

 

تابلوی راهنما

پناهگاه

 

یکی از چشمه های اب معدنی

سنگ نوشته ای به یاد بود از یکی از کوهنوردان در زیر تاج خروس

 

کروکی کوه هزار زار

نمایی از کوه هزار

               

ابشار راین  

.(مدیر این وبلاگ هیچ گونه مسعولیتی در قبال این راهنمای کوه هزار ندارد) 

 
گذارش صعود به کوه هزار به نقل از گروه کوهنوردی و اسکی استقلال شیراز.

با هدف صعود به قله ی هزار، روز پنجشنبه 3 دی ماه 1388 ساعت 10 شب شیراز را به مقصد کرمان ترک گفتیم. تعداد نفرات تیم در هنگام حرکت از شیراز 6 نفر بود که پس از رسیدن به کرمان 3 نفر دیگر از اعضا به ما ملحق شدند و تیم 9 نفره شد. با توجه به اینکه از قله ی هزار به عنوان بلندترین قله ی قسمت جنوبی ایران نام برده می شود و همین طور فصلی که در آن قرار داشتیم، لازم بود که نفرات از نظر قدرت بدنی و تجربه به دقت انتخاب شوند و علاوه بر فیزیک بدنی تهیه ی تجهیزات لازم برای صعود زمستانه توسط افراد بسیار ضروری می بود. ساعت 6 صبح جمعه 4 دی ماه به کرمان رسیدیم. پس از صرف صبحانه در غذاخوری ترمینال و استراحتی اندک نفرات را به میدان سرآسیاب انتقال داده و از این مکان با کرایه ی ون به سمت شهرستان راین و آبشار راین در 14 کیلومتری آن که مبدا صعود به حساب می آید، حرکت کردیم. مدت زمان حرکت از کرمان تا مبدا صعود کمی بیشتر از 1 ساعت بود و صعود خود را از ارتفاع حدود 2750 متری، ساعت 12 ظهر شروع کرده و پس از طی یک کوه پیمایی نسبتا آهسته همراه با تحمل وزن زیاد کوله ها در ساعت 2 بعدازظهر به پناه گاه هزار در ارتفاع حدود 3170 متری رسیدیم. بارش برف منطقه را سفید پوش کرده بود و حرکت، از ابتدا، در برف سبک انجام گرفت. مسیر از مبدا حرکت تا پناه گاه شیب زیادی ندارد و نیمی از راه در کنار نهری بود. پناه گاه نوساز و مرتب، دارای 2 اتاق کنار هم و تخت دو طبقه است که ظرفیت حدود 20 نفر را دارد. در کنار پناه گاه چشمه ی نیز وجود دارد.

پس از صرف نهار در ساعت 4 بعدازظهر، خود را برای صعود فردا آماده کردیم و ساعت 9 شب به خواب رفتیم. دمای هوا در این ساعت 6- درجه ی سانتیگراد بود و آسمان صاف و پرستاره بود. ساعت 5 صبح شنبه 5 دی ماه از خواب بیدار شدیم و با توجه به اینکه کوله های قله ی خود را شب قبل آماده کرده بودیم، حرکت خود را ساعت 5:45 شروع کردیم. بجز تیم ما یک تیم از زاهدان نیز صعود خود را هم زمان شروع کردند. در کوله های قله ی خود صبحانه و تنقلات، آب و نوشیدنی های شیرین و مقداری تجهیزات مانند لباس، عینک آفتابی، دست کش، کلاه بوران و ... داشتیم. مسیر پوشیده از برف بود و ارتفاع برف در بین دره ها به بیش از نیم متر می رسید اما حرکت بیشتر از روی یال ها انجام می شد که برف کمتری داشتند. قله های اطراف از قبیل جوپار، کوشا، لاله زار و ... یکی پس از دیگری پدیدار می شدند. با توجه به ارتفاع زیاد پوشش گیاهی چندانی، بجز در کنار چشمه ها و نهرها، وجود نداشت.

پس از طی زمان 6 ساعت و 45 دقیقه در مسیری که گاها پوشیده از برف بود در ساعت 12:30 به قله رسیدیم. منقطه ی پوشیده از برف جبهه ی جنوب غربی منظره ی فوق العاده زیبایی داشت که جایزه ی کوهنوردانی است که در این فصل موفق به صعود این قله می شوند. GPS ارتفاع قله را 4515 متر نشان می داد که از ارتفاعی که ما انتظار داشتیم (4501 متر) کمی بیشتر بود. هر 9 نفر اعضای گروه موفق به صعود شدند و پس از گرفتن عکس های یادگاری و تلفن زدن به خانواده و دوستان در ساعت 1 بعد ازظهر مسیر برگشت را تقریبا از همان مسیری که صعود انجام شده بود در پی گرفتیم. وضعیت جوی کاملا مساعد بود و صعود را برای ما بسیار راحت کرد. برگشت به پناه گاه سریعتر انجام شد و وجود برف حرکت سریعتر را امکان پذیر می کرد.

ساعت 4:15 بعدازظهر، پس از 3 ساعت و ربع حرکت از قله، به پناه گاه رسیدیم. خوشبختانه وسایل اضافی مان را که در پناه گاه رها کرده بودیم محفوظ مانده بود. هنگام برگشت یک تیم از کرمان در پناه گاه بودند که خود را برای صعود فردا آماده می کردند. با توجه به اینکه ساعت 5:30 بعدازظهر با راننده ی ون در مبدا صعود قرار داشتیم، خیلی سریع پس از خوردن نهار، ساعت 4:45 برگشت خود را شروع کردیم. هنگام برگشت تیم زاهدان هنوز به پناه گاه برنگشته بود. البته تعدادی از نفرات این تیم که از صعود منصرف شده بودند قبل از ما به پناه گاه رسیده بودند و برگشت به پایین، به سمت آبشار راین را قبل از ما شروع کرده بودند.ساعت 6:15 بعدازظهر پس از 1 ساعت و نیم راهپیمایی به مبدا صعود یعنی آبشار راین رسیدیم. در حین برگشت به کرمان با راننده ی ون هماهنگ شد که مسیر کرمان تا شیراز را هم توسط همان ون طی کنیم. شام را در کرمان دور هم در رستوران خوردیم و ساعت 10 شب به سمت شیراز حرکت کردیم. با توجه به تعطیل بودن ترمینال مسافربری کرمان به دلیل مصادف شدن شنبه شب با شب عاشورا، راه دیگری بجز طی مسیر کرمان تا شیراز توسط ون، بجز منتظر ماندن تا فردا نمی ماند که ما برگشتن سرعتر به شیراز را انتخاب کردیم. گویی دلمان برای شیراز، خانواده ها و دوستان، بسیار تنگ شده بود!! ساعت 5 صبح یکشنبه 6 دی ماه به شیراز رسیدیم و هرکدام همراه با خاطره ی شیرین هزار به خانه ی خود رفتیم.

تهیه کننده: علیرضا مولا
گزارش صعود گروه کوهنوردي ماشين سازي اراک به بام استان کرمان قله ۴۵۰۱متر هزار(جهل تن)واقع درمنطقه راین

کوه هزار(قله چهل تن) هشتمین قله ایران "بام استان کرمان"

نام برنامه : صعود به قله هزار به ارتفاع ۴۵۰۱متر

گروه : گروه کوهنوردی کارخانه ماشین سازی اراک

تاریخ اجرا : جمعه ۲۰/۱۲/۸۹الی دوشنبه ۲۳/۱۲/۸۹

شرکت کنندگان در برنامه:

۱- حمید رضا کیانی فر ۲- حمید رضا ملکی(سرپرست برنامه) - ۳- مرتضی طالبی ۴-داود خلج- ۵- مسلم جعفری ۶-مهدی غلامی ۷- ابوالفضل قنبری ۸-احد محمد خانی(از کرمان) ۹- حسام پایه (از راین) ۱۰-امین ابراهیمی(از راین)

منطقه کویری ،كوهستاني راین ؛

رشته كوه هزار به صورت منفرد - در جنوب شرقی شهر کرمان قرار دارد و از شمال به آبادی و کوههای جوپار،از جنوب به کوه سر مشک و بهرآسمان ، از شرق به شهرستان ماهان وکوههای پلوار،سه کنجی و جفتان، از غرب به کوههای کوه شاه و لاله زار محدود مي شود.ارتفاع در آبشار ۲۸۰۰و ارتفاع دو را بز کش۳۰۸۵ متر و ارتفاع در پناهگاه ۳۱۸۰و ارتفاع در تاج خروس ۳۷۶۵متر(محل تلاقی مسیر پناهگاه و مسیر روستای میر شادی) و ارتفاع درقله۴۵۰۱ متر و طول پیمایش ۷۶۰۹ متر می باشد.

نکته حائز اهمیت اینکه دما در قله هزار به ۶۰- درجه سانتیگراد(باد سرمایی) می رسد وکمی آننطرف تر در منطقه گندم بریان(گندم برشتوک) کویر شهداد دما به ۶۰+ درجه سانتیگراد که گرمترین دمای ثبت شده در کره زمین می باشد می رسد.مفهوم این نام این است که گندم در آنجا با دمای محیط برشته می شود گرمترین نقطه کره زمین در کرمان

و نکته دوم: کم ترین شتاب ثغل در ایران در قله هزار می باشد یعنی بیشترین فاصله از مرکز زمین

كوه هاي کرمان در منطقه جوپار،راین ،ماهان،در مزار و بافت داراي قلل معروف و مرتفعي است و محورهای عمده كوهنوردي در اين مسير ها به ترتيب عبارت انداز:

۱- کرمان - جوپار – سه شاخی های جوپار با ارتفاع ۴۱۳۵متر، (سه شاخی کوچک و سه شاخی بزرگ)در کوه جوپار چهار قله بالای ۴۰۰۰متر وجود دارد ؛

۲- محور کرمان-راين،زررود بالا . هزار با ارتفاع ۴۵۰۱متر، به آبادی های اردیجان و میرشادی در شمال غربی؛ده مرتضی غرب؛اردیکان و در زنگی جنوب غربی و روستای باب زنگی جنوب در ارتفاع ۳۸۰۰ختم می شود؛

۳- محور کرمان-ماهان، به سه کنجی ؛پلوار . با ارتفاع ۴۲۳۳متر، به آبادی جوشان و جفتان با ارتفاع ۳۸۵۰متر ؛

۴- محور راین-درمزار،بهرآسمان . با ارتفاع ۳۸۸۶متر، به آبادی پدوم آباد ؛

۵- محور بافت-رابر،لاله زار . با ارتفاع ۴۳۵۱متر، به آبادی لاله زار ؛

راه ها و امکانات دستیابی به منطقه :

بهترین مسیر رسیدن به منطقه راین از اراک: اراک؛اصفهان؛یزد؛کرمان؛ کیلومتر ۱۲۰ جاده زاهدان و شهرستان راین و پس از آن روستای زردیجان و آبشار هزار که پایان جاده ماشین رو و شروع مسیر پناهگاه و قله می باشد.

برای صعود این قله ۳ جبهه (مسیر) اصلی وجود دارد : ( بهترین مسیر آبشار پناهگاه – یال شمالی شرقی)

۱ – مسیری که از آبشار شروع و در مسیر آب ادامه دارد ودر دو راهی بز کش دره سمت راست را تا پناهگاه ادامه داده واز آنجا یال شمالی غربی وپشت پناهگاه را انتخاب کرده که تا تاج خروس و سپس تا قله ادامه دارد؛

۲ – مسیری که از روستای میر شادی و در شمال غربی قله شروع میشود واز دره به سمت جنوب شرقی تا تاج خروس و سپس تا قله ادامه دارد .

۳- مسیری که از روستای باب زنگی در جنوب قله از ارتفاع ۳۸۰۰شروع می شود وتا قله با شیب زیاد ادامه دارد.

بررسی توپوگرافی :

این قله (چهل تن )ا ز شمال ،غرب و جنوب با شیب زیاد به سطح می رسد از شرق با چندین قله کوتاهتر دیگر و با شیب کمتری به سطح می رسد و از شرق و شمال کوههای جوپار و پلوار و از چنوب و غرب با قله های کم ارتفاع دیگر باکوههای سرمشک؛ بهر آسمان و کوه شاه و لاله زارمتصل می شود .

موقعیت جغرافیایی :

قله هزار واقع در استان کرمان ، در منطقه راین و در۱۲۰ کیلو متری جنوب شرقی شهر کرمان ، و چون نگینی زیبا د ر مرگز کوههای چوپار؛ پلوار؛بهرآسمان و کوه شاه و لاله زار واقع شده است و آبادی های اطراف قله شامل زمان آباد؛ دربیتی؛ رازج ؛میر شادی؛ اردیجان؛چهار طاق و راسک می باشد .

زمان و مکان حرکت:

ساعت ۷صبح روز جمعه۲۰/۱۲/۸۹جلوی در شهر صنعتی حرکت؛از مسیر اراک ؛قم ۱۰/۸؛کاشان۴۵/۹دورا نطنز ۳۰/۱۲؛اردستان۱۱ و"۲۰ استراحت و نائین ساعت ۲۰/۱۲اردکان ۴۵/۱۳ ؛اشکذر ۴۵/۱۴؛و ناهار مسجد اشکی ؛حرکت ۳۰/۱۵یزد ۱۰/۱۵؛ انار ۳۰/۱۷مسجد حضرت ابوالفضل۳۰/۱۸؛ استراحت و حرکت "۵۵/۱۸رفسنجان "۵/۱۹کرمان "۱۵/۲۰و شب در ورزشگاه فجر کرمان::شنبه ۲۱/۱۲/۸۹ تا ساعت "۴۵/۱۱در کرمان ساعت "۵۵/۱۲راین و گشت در قلعه واقعا زیبای راین و "۲۰/۱۴حرکت به سمت آبشار راین که ابتدای مسیر قله است و پس از صرف ناهار و بستن کوله ها "۴۵/۱۶و ساعت "۵/۱۸پناهگاه و شب مانی در پناهگاه ::یکشنبه ۲۲/۱۲/۸۹پس از نماز صبحانه و بستن کوله های حمله "۵۰/۶حرکت به سمت قله (از یال پشت پناهگاه سوار بر یال شده که با کمی فراز و نشیب تا تاج خروس ادامه دارد و یال قبل تاج خروس را باید از دامنه یال عبور کرد) و استراحت روی یال ۸؛تاج خروس ۵/۹استراحت عکس و حرکت ساعت ۴۰/۹(از تاج خروس تا قله نیز از روی یال است که جاهایی باید از دیواره یال حرکت کرد که البته پاکوب نیز هست) و یال زورخانه "۱۵/۱۰با کمی استراحت و حرکت ساعت ۱۲قله و با "۳۰دقیقه عکس و لذت بردن از کوهها و مناظر اطراف در بام کرمان که مانند نگینی وصف ناپذیر محصور بین کوههای کرمان و طبیهت شعف بر انگیز" دره" باب زنگی در جنوب قله که شباهت به دامنه جنوبی سیالان دارد: راهی تاج خروس شدیم"۴۵/۱۳و استراحت و حرکت "۵/۱۴که با سر سره تا کف دره (دره سمت راست تاج خروس که به دره پر درخت پناهگاه متصل است)"۲۵/۱۵ پناهگاه و ناهار حرکت ساعت "۵۰/۱۶برگشت؛و آبشار "۵۵/۱۷و حرکت "۲۰/۱۸وبدون توقف در راین ساعت "۲۰/۲۰و شب در ورزشگاه فجر کرمان دوشنبه ۲۳/۱۲/۸۹حرکت از ورزشگاه فجرکرمان "۲۵/۶؛رفسنجان "۴۰/۷پس از صرف صبحانه حرکت "۲۰/۸ ؛مسجد ابوالفضل "۳۰/۱۰و "۱۵دفیفه استراحت یزد "۵۰/۱۲؛اردکان "۱۵/۱۳؛نائین ۱۵و اردستان "۱۵/۱۶وبا "۴۵دقیقه نماز و ناهار "۲۰/۱۸کاشان ؛"۳۰/۱۹قم و"۳۰/۲۱اراک و خدا حافظی تا انشاا... صعودی دیگر .

پی نوشت ۱:

با قدر دانی ازلطف و کمک آقای عباس ایلاقی عزیز؛ بزرگوارو دوست داشتنی ( رقص طوفان)

و همچنین آقای احد محمد خانی( کم سن و سال) ولی بزرگ که با رفتار و منش بزرگوارانه متین و دوست داشتنی و با کمک ها و همراهی شان تیم ما را خیلی شرمنده کردند(تصاویر کوهنوردی من)

وسپاس از دوستانم از راین آقایان حسام پایه وامین ابراهیمی با چهره هایی مهربان و صمیمی که ما را همراهی و کمک کردن.

که بهترین ره آورد ما اشنایی با این عزیزان بود.

پی نوشت ۲:

صبح که از پناهگاه اومدیم بیرون خروسه در تاج خروس خیلی فجیع داشت قوقولی قوقو می کرد به گمونم داشت دنبال یه مرغ می گشت دنبال یه تاج مرغ گشتیم بهش نشون بدیم ولی گفتیم تو کار کوهنوردا کرمان دخالت نکنیم:همین:

کروکی قله:

عکس های قله:

قلعه راین

ورودی آبشار

آبشار زررود راین

دو راهی دره بزگش و پناهگا ه

تاج خروس

تاج خروس و دور نما کوه جوپار

دره زیبای باب زنگی از بالای قله و دور نما قله بهر آسمان

قله روبه دره باب زنگی و دور نما قله بهر آسمان و نزدیک تر سرمشک

قله و روبه دره درزنگی و دور نما قله لاله زار

قله به سمت جنوب غربی

قله و دور نما قله شاه(کوشا)

جو پار وحشی با سه شاخی های بزرگ و کوچک از قله هزار با کمی زوم دوربین

قله هزار و کمترین شتاب ثقل

دره از تاج خروس تا پناهگاه اون روبرو هم تاج خروس

دره از تاج خروس تا پناهگاه

پناهگاه هزار

نوشته شده توسط احد در | لینک ثابت مطلب
پروفایل

کوه یعنی بزرگی،
بزرگی یعنی خدا،
خدا یعنی همه چیز.
لینکستان
تصاویر کوهنوردی من
هوای کوه هزار در 4501 (قله)
هوای کوه هزار در 4000 متری
هوای کوه هزار در 3000 متری
هوای کوه جوپار در 4170 متری (قله)
هوای کوه جوپار در 2780 متری
هوای کوه جوپار در 1500 متری
هوای کوه هزار ارتفاع 4501
وضع هوای کرمان
تور های کوهنوردی و طبیعت گردی در کرمان
گروه کوهنوردی اماوند کرمان
کرمان
گروه کوهنوردی چوپار
گروه کوهنوردی نیروگاه کرمان
کوه های اذربایجان غربی
کوه-نجاریان
پایگاه پزشکی ایران
شرکت کوهنوردی سر زمین خورشید
شرکت کوهنوردی اذر کوه تبریز
وبلاگ چال
شرکت بازرگانی کوه ویسی
کوهنورد
طب ورزشی
گروه اسو فراز قم
نکات فنی
کوه نیوز
کوه نوشت
گروه ویکی پاکوب
گروهای کوه نوردی
کوهنوردی.ورزش سلامتی
کودک...در ارتفاع
ایاز
فروشگاه همنورد
فروشگاه لینکس
فروشگاه همطناب
فدراسیون کوهنوردی
تصاویر کوهنوردی من
اناپورنا
شن اسکی
عشق کوهنوردی
دونا
کمک های اولیه در کوهستان
حفظ محیط زیست در کوهستان
تاتوره سفید
پلوار 70
وبلاگ کوه هزار
وبلاگ مهدی سیدی-کوه
كوه،عشق،زيبايي
تور طبیعت گردی شیوار کوهستان